23.1.13

Aydınlatıcı Uygulaması / How To Apply Highlighting

Selamlar bugünkü yazımın çok önemli olduğuna inanıyorum,makyajdaki en önemli iki hile cildi aydınlatmak ve kontürlemek.Bu yöntemlerle cildinizi olduğundan sağlıklı,burnunuzu olduğundan kalkık,yüzünüzün kemik yapısını daha karakteristik hale getirebilirsiniz nasıl mı? Bunu şuan şablonla göstereceğim size youtube'da video çekmediğimden uygulamalı olarak göstermemin tek yolu aşama aşama resim çekip koymak fakat onun da çok faydalı olacağını düşünmüyorum uygulamayı göstermedikten sonra.Bende her zaman elinizin altında bulundurabileceğiniz bir şablondan yola çıkmak istedim.


Şablonda zaten gayet açık bir şekilde nereleri aydınlatıp, nerelere kontür uygulayacağımız gösterilmiş.Peki bunları neden yapıyoruz?
Yüzümüze zaten doğal ışıkta kendiliğinden gölgeler düşer bizim tek yapmamız gereken bu gölgeleri biraz daha belirginleştirmek.Amacımız yüz şeklimizi netleştirmek ,sınır çizgilerimizi belirleyip daha dikkat çekici noktalar yaratmak.Örneğin;elmacık kemiklerini belirginleştirmek,burun kemiği ve çizgisiyle oynamak,kaş hizalamak,alın küçültmek veya yüzünüzde beğenmediğiniz herhangi bir noktayı geri plana itip, sevdiğiniz bir bölgeyi vurgulamak gibi. 
Bunları yapabilmek için piyasadaki alternatifler çok fazla krem,likit,toz,stick çok fazla markada ,çok fazla sayıda ürün var.Çeşit çok olunca her bütçeye her ten rengine uygun seçimler yapmakta kolay oluyor.Yapmanız gereken en pahalı en kaliteli ürünü bulmak değil,cildinizde en doğal duracak en uyumlu ürünleri bulmak.Ülkemiz kozmetik konusunda eskiye oranla çok daha iyi duruma geldi eskiden olmayan birçok alternatif markaya daha kolay ulaşıyoruz şuanda ama hala çok açıklarımız olduğunu düşünüyorum.Dünyaca ünlü markalarda zaten bulunabilen ürünlere değil kendi yerli markalarımızda daha kolay ulaşılabilecek ürünlere ihtiyacımız var.Benim düşündüğümü Türk markalarınında düşündüğünü ve bu konu üzerinde yoğunlaştıklarını düşünüyorum son dönemdeki yeniliklerden.
Ben dünyada ve ülkemizde çok sevilenlerden ufak bir derleme yaptım tabiki unuttuklarım ve bilmediklerim vardır,sizde bana katılır eklerseniz çok mutlu olurum (:


Benim seçtiğim birkaç örnek bunlardı.Benefit,mac,nars,bourjois,essence,flormar,the balm 'dan likit ,toz ve stick yapıda birkaç örneği bir arada göstermek istedim sizlere.
Gelelim nasıl aydınlatıcı uygularız kısmına yukarıda verdiğim şablona göre birkaçta püf noktayla ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz (:
Öncelikle toz ürünler için konuşalım,şablonda gördüğünüz beyaz alanlar aydınlatıcı uygulamamız gereken yerler.Ben günlük hayatta kaş altına,alın ve göz altından burun çeperine kadar olan kısma uyguluyorum ki yeterli bence.Toz ürünlerde dikkat etmeniz gereken en önemli özellik ürünün yapısı,asla simli olmayacak sedefli yapıdaki ürünler aydınlatma işlemi için en uygun ürünler.Ayrıca aydınlatıcımız beyaz olmak zorunda diyede bir şart yok.Dore alt tonlu yani altın alt tonlu ürünlerde kullanabiliriz.Aslında bunu en iyi siz bilebilirsiniz cilt rengi,göz rengi,saç rengi hepsiyle alakalı ama ben 2 tonuda kullanmayı seviyorum.Bunlara en güzel örnekler nars'ın illüminatörleri,mac soft & gentle ki bknz: wishlistimde tık tık (: ve benefit'in moon ve sun beam'leri.Yerli markalardan da birçok güzel örnek buldum golden rose , gabrini, flormar terracota pudralar gibi.Fakat düzgün bir görsel bulamadığımdan yanlış yönlendirmek istemedim.Ama merak edenler olursa ayrıca bir liste verebilirim.
Dikkat etmemiz gereken en önemli özellik fondöteni uyguladıktan sonra kullanmak istediğimiz ürüne karar vermek.Eğer likit ,krem veya stick yapıda bir aydınlatıcı kullanacaksak kesinlikle sıvı ürünlerin yani fondöten veya nemlendiricimizin üzerine uyguluyoruz,daha sonra toz ürünlere pudra vs. geçiyoruz.Fakat ürün toz yapıda ise fondöten ve pudra işleminden sonra uygulayabiliriz.Ben glowy yani ışıltılı,zaten kendinden aydınlık bir görünüm veren fondötenlerle ,aydınlatıcı uygulanmasına çokta gerek görmüyorum açıkçası,aydınlık kalmasını istediğiniz yerlere pudra sürmezseniz çokta güzel aydınlık bir görünüm zaten elde edersiniz.Ayrıca pudra demişken toz aydınlatıcıların üzerine transparanda olsa toz pudra sürmeyin çünkü o ışıltılı görünümü bozacaktır.Bakalım hangi fırçaları kullanabiliriz.


Yine fırçalardan birkaç örnek koydum fakat fondöten fırçası,far fırçası,parmaklarınız,süngerler hepsiyle rahatça uygulayabilirsiniz,bunlar sadece spesifik olanlar.Yeterki ürünün dozunu iyi ayarlayın,aydınlanalım derken disko topu olmanın alemi yok değil mi (: Ben genelde allığımı neyle uyguladıysam aydınlatıcımı da onunla uygulamaya özen gösteriyorum çünkü zaten üzerinde bir miktar allık olduğundan aydınlatıcıyla karışıp arada şerit şeklinde değilde daha doğal homojen bir görüntü elde ediyorum.Yine glowy fondöten olduğu gibi ışıltılı zaten aydınlık allıklarla veya bronzerlarla tekrar aydınlatıcı uygulamasına gerek olmadığını düşünüyorum.Son olarak ekleyeceğim şeyde eğer karmadan yağlıya dönük veya yağlı bir cildiniz varsa aydınlatıcıyı ya kullanmayın ya da mümkün olduğunca az kullanın ki gün içinde zaten parlama yapacak olan cildiniz birde aydınlatıcının etkisiyle 2 kat daha fazla parlamasın (: Şimdilik benden bu kadar bu yazının devamı olarak önümüzdeki günlerde kontür ve bronzer uygulamasınıda anlatacağım.Ben kendi kullandığım yöntemleri sizlere anlatmak istedim eklemek veya sormak istedikleriniz olursa yorumlarda buluşmak dileğiyle hoşçakalın sevgiler...


4 yorum:

 1. Evet ne yazık ki yağlı ciltlere uygun aydınlatıcı diye bir ürün olmadığı için az miktarda kullanılmazsa aydınlatıcılar yağladırma yapıyor bende o yüzden sadece kaş altıma bazende elmacık kemiklerimin üzerine sürüyorum ..narsınkini kullanıyorum yapı olarak memnunum ama benefitin aydınlatıcısını baya merak ediyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende yağlı cildin muzdaripliğini yaşayanlardanım (: high beam'in lüx boylarından kullanmıştım sedefli rengi çok hoş deniz kabuğunun içine benzetiyorum ben (: nars'ı merak ettim şimdi (:

   Sil
 2. Benim cildimde maalesef epey yağlı, o yüzden aydınlaatıcılara hiç elim gitmezdi ama benefitin bir setinden high beam çıkınca kullanmaya başladım hiç de fena değil :) Hatta hızımı alamayıp the balm mary loumanizer aldım, krem aydınlatıcı hoşuma gitmişti bakalım toz nasıl gelecek?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. krem aydınlatıcı high beam'den memnun kaldıysan pudra formundaki toz ürünlerden daha çok memnun kalırsın.Yağlı ciltte krem ürünlerin parlama oranı yüksek fakat kalıcılık oranı düşüktür bu yüzden,toz ürünleri denersen daha verimli sonuç alırsın (: sevgiler

   Sil