6.3.14

Göz Çevresindeki Yağ Butonu Sorunsalı

Günaydın!En çok soru aldığım konuda yazmasam olmaz tabiki.Daha önceki yazılarımdan birinde üstün körü problemimden bahsetmiştim.Onun üzerine aynı problemi yaşayan birçok kişi haliyle çözümü sordu.Önce düşmanımızı tanıyalım derim ben.
Daha önce Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde Prof. bir hocaya danışmıştım bu konuyla ilgili ve bana sebeplerinin şunlar olabileceğini söyledi;
**GENETİK
**Düzenli kullanılan kötü alışkanlıklar (sigara,alkol vs.)
**Yeme bozuklukları (bol miktarda abur cubur,yağlı kızarmış besin)
**Bakımsız,nemsiz kalmış göz çevresi
**Ağır ve sürekli makyaj uygulamaları
**Ürün yan etkileri
Görsel google'dan alıntıdır!

Genel olarak başlıca problem sebepleri bu şekilde.Zamanında bende bu problemi yaşamış biri olarak kendi denediğim çözümden bahsedeceğim fakat bende kalıcı olmadı baştan uyarayım!!
Göz çevremde, normal bildiğimiz yağ bezesi gibi olmayan bir şeyler çıkmıştı yani sıkınca içinden kolayca yağ çıkan ve inen bildiğimiz bezelerden değil!Dışarıdan bembeyaz görünen yuvarlak ve sert bir butondu.Bakımıma oldukça dikkat ederim aksatmam fakat hem kötü alışkanlığım var (sigara) hem de yeme içmeme özen göstermem yağlıda yerim tuzlu da.Dolayısıyla cildim bu duruma iyi bile dayanıyor.Senede iki kez cilt bakımına gidiyorum bir kışa girerken bir de yaza girerken.Yine gittiğim rutin bir cilt bakımı seansında ne yapılabileceğini sordum bu butonlarla ilgili onlarda penisilinli iğneyle temizleyebileceklerini söylediler.Bende temizlettim.İşlemin mantığı da şu;kıl gibi incecik bir iğnenin ucuna dezenfektan amaçlı penisilin sürülüyor ve butonun minik bir kısmına delmek amacıyla değdirilip çekiliyor.Ne bir acı ne extra bir sancı olmuyor korkmayın en çok bunu soruyorlar (: acısı sivilce sıkmaktan bile hafif.Daha sonra ucunu deldikleri bu butonu ''eldivenli'' parmaklarıyla sıkıyorlar.İçindeki yağ kolayca çıkıyor.Yeni oluşanlar daha kolay çıkıyor eskiler daha çok yer ettikleri için biraz zor çıkıyorlar.İşte bu kadar fakat şunu unutmayın tüm bunlar cilt bakımı esnasında yapıldı yani buharda bekletilmiş yumuşak ve temizlenmiş bir cilde uygulanıp işlemden sonrada cilt bakımının diğer periyotları da uygulanıp bitirildi.Anlık kızarıklıklar ve kabuk tutmalar oldu ama miniciklerdi ve birkaç gün içinde geçtiler.Bende birkaç gün makyaj yapmayıp cildimi dinlendirdim ama bu sürede asla ve asla ''GÜNEŞ KREMİ'' ni ihmal etmedim.Ki zaten artık yaz-kış kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz.İşte benim tüm yaptırdığım işlem buydu ve 4 sene önceydi tüm bunlar.Şimdi ise durum aşağıdaki gibi;
Mor göz altları ve çıkmaya çalışan kaşlar için üzgünüm :( Fotonun üzerinde çok incecik işaretledim görebilmeniz için iki tane yeni oluşmaya başlayan yağ butonum var.Dediğim gibi üzerinden 4 sene geçtiğinden benim için büyük bir başarı ki yediğimi içtiğimi de hesaba katarsak.Ben aynı şekilde temizletmeye devam edeceğim onlarda yine çıkmaya devam edecek sanırım belki bir gün istikrarlı olup tüm koşullara uyarsam çıkmazlar ama bendekiler genetikte olabilir çünkü oldukça fazla yağ üreten bir cildim var.Dediğim gibi benim yaptığım bunlar.Fakat birkaç kişiden duydum tam bilmesem de lazerle yakma yöntemiyle de alıyorlarmış devlet hastanelerinde.Araştırmak lazım bilenleriniz,deneyenleriniz hepimizi bilgilendirsin lütfen!
Tüm bunlar haricinde zaten göz çevremi nemlendirdiğimi ve cilt bakımımı düzenli yaptığımı biliyorsunuz.Önümüzdeki hafta Pazartesi şuan kullandığım ve memnun olduğum göz kremimi yazacağım takipte kalın lütfen.
Önce sorunun neden kaynaklandığını bulun,sonra hedefe odaklanın!Cilt ile ilgili her şey bu şekilde işler ''sorun-araştırma-çözüm''.Kullandığınız krem,yediğiniz patates cipsi,içtiğiniz kola,genleriniz dediğim gibi bir çok sebep var önce sorunu bulun!Umarım yardımcı olabilmişimdir.Sorularınızı seve seve cevaplarım çekinmeyin lütfen.Sevgiler hoşçakalın.
***Benim cilt bakımı amacıyla gittiğim yer poliklinik tabanlı özel bir güzellik merkezi İzmir'de.O yüzden isim vermek istemedim reklam yapıyor falan denmesin diye.Merak edenlere İzmir için adres verebilirim.

12 yorum:

 1. Gecmisler olsun, yanlis ve agir bir goz kremi uygulamasi ve kolesterol problemide bazen yag butonlarinin (milia ) cikmasina neden oluyor. Îslem genelde insulin ignesiyle evde penisilin uygulamasi olmadan da yapilir ama temelde goz ve alin cevresindekiler, beyine yakin oldugu icin alinmaz. Ayrica yas itibariyle yani yaslaninca cilt elastikiyeti bozuldugu icin ne kadar dikkat edersek edelim illa ki cikiyor bu butonlar, sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. Yağ butonları doktor tarafından mı yapıldı?ayrıca penisillin allerjiniz olup olmadığı sorgulandı mı? çünkü penisillin allerjisi olanlar için tek bir damla bile öldürücü olabiliyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Penisilin hassasiyetim yok,evet cilt bakımını yapan doktordu.

   Sil
 3. bunu ogrendıgım ıyı oldu tesekkurler.

  YanıtlaSil
 4. İzmirdeki adresi öğrenebilir miyim acaba?

  YanıtlaSil
 5. İzmirdeki adresi öğrenebilir miyim acaba?

  YanıtlaSil
 6. Gittiginiz klinigin adını ve adresini paylasır mısınız? Bende aynı dertten muzdarinbim..

  YanıtlaSil
 7. Butonlar geçmiş ama Yaşlanmışınız 4 yılda 😂

  YanıtlaSil
 8. Danısmanlık verıyor musunuz ? başım felaket belada bu konuda. Renklı gözlü boylu poslu ama maalesef göz etrafında ve kapağınada sıçramış bu genç arkadaşınızın acil yardıma ihtiyacı var. AHA ve neostrata kremleri varmış ve kesin etkiliymiş. Derecesi nedir nasıl kullanmalıyım? Güneş kremi bizde ne iş yarar hangisini almalıyım? Bir el atarsanız çok makbule geçer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba genç arkadaşım :) öncelikle çok geçmiş olsun göz çevresi çok hassas bir konu kafama göre şöyle bir yöntem izle diyemem ne şiddette olduğunuda bilmiyorum tavsiyem lütfen önce bir cildiyeye git baktır daha sonra konuşalım Dr'unun verdiği tedaviye ek olarak.Ayrıca danışmanlık falan verdiğimde yok sadece senin gibi deneme yanılma yöntemiyle kendi rutinimi bulmaya çalışıyorum sorun olduğunda yine cevaplarım

   Sil