9.12.14

The Balm - Nude Dude VS. Nude Tude

Günaydın!Bugün, sizin istekleriniz doğrultusunda hazırladığım bir yazı sizlerle.Ülkemize geleli henüz çok yeni olan ''Nude Dude'' palet ve uzun zamandır severek kullandığım ''Nude Tude'' un karşılaştırmasını yapacağım.The Balm markasını artık bilmeyen kalmadığı için detaya girmiyorum fakat ürünlerini Gratis'lerde bulabileceğinizi bir kez daha hatırlatmakta fayda var.Ben Nude Dude paletin ayrıca bir incelemesini yapmamıştım fakat Nude Tude'unkini yıllar önce yapmıştım.Düşündüm ki Dude'u değerlendirirken Tude'unda renklerini inceleyebiliriz.Herkese keyifli okumalar.Umarım hoşunuza giden bir yazı olur.Öncesinde buraya tıklayarak daha önceki Tude palet inceleme yazısını inceleyebilirsiniz.
Öncelikle şunu söyleyeyim The Balm'ın bugüne kadar Nude Tude haricinde hiçbir paletini kullanmadım ve ilgimi de çekmedi.Daha önce iki tane Balm Jovi alıp kullanmadan arkadaşlarıma hediye ettim.Çok seveni ve fanı var biliyorum ama dediğim gibi fakat hiçbir palet bu ikisi kadar ilgimi çekmeyi başaramadı.Tude'u 3-4 sene evvel %50 indirimle 30tl'ye almıştım,şans bu ki Dude'u da aynı indirimle yıllar sonra aynı fiyata 30tl'ye aldım.Diğer paletlerle kolaylıkla ayırabileceğiniz için dış görünümlerini, farklı açılardan çekme gereği duymadım.İçlerinde 12'şer tane far ve çift taraflı bir fırça var.İkisi de dayanıklı karton ambalajdan yapılmış yani benim paletime yıllardır hiçbir zarar gelmedi.Paletler uzun fakat en olarak ince bu açıdan taşımada zorluk çekmiyorum.Daha önce Tude'u incelemiştim şurada, şuan Dude palete de sahip olduğum için inanılmaz mutluyum.Bakalım farların yapısı ve renkleri nasıl...
İlk çıktığında Tude paletinde Hanım Abla'lı versiyonu vardı fakat ona yetişemeyip çıplaksız versiyonunu alabilmiştim (: Bu açıdan baktığımızda Tude daha sıcak renklere sahip,Dude ise daha doğal ve açık renk farlardan oluşuyor.Fakat her iki paletinde hem koyu hem açık farlar bulundurmasından dolayı,her türlü makyajı kolaylıkla çıkarabileceğiniz paletler olduğunu düşünüyorum.
Wuhuuuu!!! Oldukça Sexy bir paletle karşı karşıyayız,Biscolata erkeklerinden sonra bence Türkiye'ye damgasını vuracak beyler (: Sağolsun The Balm bizim için her şeyi ayrıntılı düşünmüş ((: Paletlerin her birinde kapağın büyüklüğünde ayna olması gözünüzden kaçmamıştır.Bence tasarım olarak çok güzel ve ayrıntılı düşünülmüş.Farları 4'erli gruplar halinde inceledim.Sol baştan başlarsak;
Fearless;Palette daha pembe tonlu görünse de nötr,tam bir pudra rengi.Her teni kolayca nötrleyebilecek,kaş altı,göz pınarı,tüm göz kapağı gibi bölgelere her makyajda uygulanabilecek mat ve kremsi bir renk.Ben genelde her makyajımda bu tarz renkleri göz kapağımdan,kaş altına kadar komple uyguluyorum.Göz kapağındaki damarlı görüntüyü alıyor.
Fabulous;Limon sarısı gibi fakat dağıtıldığında krem rengi gibi bir rengin üzerinde altın ve gümüş ışıltılar parlamaya başlıyor.Asla simli değil ve içerisindeki ışıltılar gözle görünür cinsten değil.Holografik gibi ışığa göre altın ve gümüş renk alıyor.Göz pınarları için muazzam bir renk bence. Flawless;Mat ve sıcak bir renk fakat tene göre değişen bir renk kimisinde grimsi dururken kimi tende de daha sıcak kahve duruyor fakat her dumanlı makyajda,karıştırıcı yani dağıtıcı renk olarak mükemmel uyum sağlıyor.Aynı zamanda mat yapısıyla kaş rengine uydurabilir ve kaş farı olarakta kullanabilirsiniz.Faithful;Benim paletteki açık renk favorilerimden.Pembemsi dursa da ilgisi yok tam bir şeftali hatta yavru ağzı gibi bir renk ve yine Fabulous gibi altın yanar dönerli bir yapısı var.Işığa göre renk değiştiriyor.Mavi ve yeşil gözlere tüm göz kapağına sür çık rengi olarak çok yakıştırıyorum.
İşte benim favori bebeklerim <3 Yanlış anlaşılmasın kızlar,beylere demedim;farlardan bahsediyorum ((: Kesinlikle paletteki en favori dörtlüm,sırf bu renkler için yine olsa yine alırım.Çünkü buna benzer renkler yoktu elimde.Firm;Sıcak bir kahve gibi görünüyor fakat uyguladığınızda taupe bir bronz olduğunu anlıyorsunuz.Işıltısı harika,simli değil yanar döner yapıda.Yapısı çok ince olduğundan tek darbede net bir pigmentasyon sağlamasa da birkaç kat uygulanırsa renk tam oturuyor ve asla ağırlık hissi vermiyor.Fit;Tam benim rengim,tekli satılsa stok yapar kullanırım!Açık bronz fakat yine ışığa göre şeftali,turuncu ve altın yansımalar veriyor.Bu yüzden alışılmış kahve bronzlar'ın çok dışında şeftali bronz diye adlandırabiliriz ve bence oldukça farklı bir renk.Flirty;Paleti incelemeden önce uzaktan gördüm ve bu nasıl bir renk dedim.Düşündüm ki madem Naked 3 palet çıktı ve lila,gül kurusu,pembe tonlar içeriyordu ,Urban Decay yapar da The Balm yapamaz mı? dedim ((: Fakat detaylı inceleyince pekte alakaları yok fakat bu renklerin bana çağrıştırdığı oydu.İçerisinde altın ışıltılar barındıran ,ki bu seferkiler gözle görülebiliyor,tam bir lila rengi.Mor ağırlıklı fakat alıştığımız lilalar gibi pembelik içermiyor,eflatuna daha yakın.Gölgeleme bölgesi için uygun değil bence çünkü dikkatli kullanılmazsa gözü zombie gözü gibi ölü ve yorgun gösteriyor.O yüzden tavsiyem;mavi alt tonlu pembe gibi soğuk renklerle, değil de daha sıcak kahvelerle karıştırmanız.Feisty;Yine bir mor fakat bu sefer ki kahvelik içerdiğinden hem Flirty'e göre daha sıcak hem de gölgeleme bölgesi için daha uygun bir renk.Tamamen mat ve yumuşacık bir far.Bence uygun fiyatlı markalarda kolay kolay bulunamayacak farlar bu dördü.
Geldik paletteki en koyu renklere.Bu renklerin olması bizim için büyük avantaj çünkü sabah üşenip göz kapağınıza açık renk bir far sürdüyseniz ve sonrasında gece makyajına çevirmek istiyorsanız;tek yapmanız gereken bu koyu renklerden dilediğinizle ufak dokunuşlar yapmak.Friendly;Acı kahve tabir ettiğimiz oldukça yoğun ve mat bir kahve.Fakat uygulandığında o sıcak duruşu oldukça soğuk bir kahveye dönüşüyor sanki hafif grilikte karışıyor işin içine ve dikkatli baktığımda karıştırdıkça hafif patlıcan moru bir hal de alıyor.Funny;Yine favori kahvelerimden.Kızıl kahve ne demekse bu far da o demek işte!Dağıttıkça,her sonbahar yana yakıla aradığımız ''Cranberry'' tonlarına dönüyor.Yoğun uygulayıp hafifte karıştırdığınızda sarı yansımalı kızıl hatta açık bordomsu bir renk elde ediyorsunuz.Fierce;Bu renge siyah diyenler bence tekrar baksın çünkü ilgisi yok.Antrasit rengi yaparken son anda vazgeçip,taş yeşiline çevirmeye çalışmışlar,işte bu renk çıkmış.Işıltılı değil simli bir far fakat simlerin yapısı çok minik olduğundan homojen dağılıyor.Ve dediğim gibi içerisinde altın,yeşil hatta gümüş simler mevcut.Bence oldukça farklı!Fine;Yine koyu ve sıcak bir kahve içerisinde kırmızı simler var fakat az önceki simli renge göre çok daha minik olduğundan dağıttığınızda simler gözükmüyor.Yine iyi dağıtıldığında taupe renge dönüyor fakat karıştırmadan tampon hareketlerle pıt pıt uygularsanız koyu kahve rengi göz kapağınızda elde edebilirsiniz.
İki palette de farların yapısı yumuşak ve kremsi.Bu yüzden elbette oldukça tozutuyorlar.Fakat bu benim için çokta büyük bir sorun değil.Bana göre Nude ''Dude'' palet Tude'a göre bir tık daha fazla ince yapılı farlardan oluşuyor.Fakat ben yine de her iki palet için çok sıradan renkler,kullanamıyorum elim gitmiyor diyenleri pekte anlamıyorum açıkçası.Çünkü bence hem pigmentasyon açısından hem de barındırdıkları renkler açısından oldukça kullanışlı ve hem fiyat hem de kalite olarak alanında en iyi farlar.Gelelim Nude Tude'a,renklerin sadece fotolarını koyacağım çünkü daha önce incelemelerini yapmıştım.Şuradan inceleyebilirsiniz.
Sol Baştan ; Sassy,Snoby,Stubborn,Stand-Offish
Yine Nude Dude gibi en açık aydınlatıcı renklerle başlıyor,Nude Tude palet.
Sol Baştan;Selfish (paletteki favorim), Sultry, Sophisticated,Schitzo
Diğer dört renk paletten sağa gidildikçe daha sıcak ve bronz renklere dönüyor.
Sol Baştan;Sexy (herkesin bayıldığı renk),Silly,Serious,Sleek
Bu dörtlüde en sık kullandığım Serious,tamamen mat bir siyah.Çoğu zaman likit eyeliner yerine kirpik dibime ince uçlu fırçayla geçiyorum çok pratik oluyor.
Farkındayım yine uzun bir yazı oldu ama inanın çok emek veriyorum yazıyı bu hale getirebilmek ve sizleri yanlış yönlendirmemek adına.Öncelikle okuyan herkese çok teşekkür ediyorum.Sadece resimlere bakıp geçenler,sizleri de seviyorum korkmayın (: Umarım Yılbaşı İndirimlerinden önce sizler için faydalı bir inceleme yazısı olmuştur.Eğer o klasik, Birini seçsen ilk önce hangisini alırdın? sorusu gelse şimdiden cevaplayayım;Ayırmazdım ikisini de kesin alırdım ama sadece 30 liram olsa bir tane seçme hakkım olsa ben ilk göz ağrım Nude Tude'u alırdım.
Sevgiler,hoşça kalın...

10 yorum:

 1. Çok faydalı bir yazı oldu benim için :) Nude tude paletine sahibim fakat Dude paleti de sanırım yılbaşı indiriminde sepetime atıcam:) Bu arada ben de bloguma beklerim. Sevgiler :)

  YanıtlaSil
 2. merhaba bir sorum olacak size ben çok ışıltılı simli farlardan hoşlanmıyorum hafif sedefli farlar daha hoş geliyor sizce hangi the balm paletini almalıyım (gözlerim yeşile dönük ela) yardımcı olursanız sevinirim sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu paletlerin içinde asla simli bir far yok swatchlarda da farketmişsinizdir.Dışarıdan simli gözüken fakat uygulandığında sim vermeyen birer tane far var her iki palette de.Eğer gözleriniz yeşilse ben olsam Nude Dude'u alırdım sırf o mor tonlu renklerle kahveleri karıştırarak kullanırdım.Fakat Nude Tude da kullanımı daha kolay sür-çık farlar daha çok.Kararı size bırakıyorum ama Tude daha uygun olur sanırım aradığınız özelliklere sevgiler.

   Sil
 3. Okuduğum en eğlenceli palet karşılaştırma yazısıydı.Bir an önce yılbaşı indirimi olsa da Nude Dude paleti de alsam diye bekler oldum resmen. Tude paletin şu Hanım Abla'lı versiyonunu ben de çok istedim ama olmadı bir ona yanarım :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel çok mutlu oldum. İndirimler gelse de cepleri boşaltsak artık değil mi (:

   Sil
 4. Benim gibi iki palet arasında kararsız kalanlara rehber olacak bir yazı olmuş. Eline sağlık. İndirimlerde Nude Dude'yi gördüğüm an kaçamaz elimden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene ve faydalı bulmana sevindim şimdiden güzel günlerde kullan diyelim o halde (:

   Sil
 5. Merhaba yaziniza bayildim emeginize saglik. Ben far kullanmıyorum hic yeni yeni baslicam nude tude mu almaliyim nude dude mu cok kararsizim

  YanıtlaSil
 6. Hoopsepette.com sayfasindan the balm'ın tüm ürünlerine uygun fiyatlardan bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil